cam_04
cam_05_ed01
cam_03_ed02_white
cam_01_ed01_white

Büyükçekmece Kumburgaz Mahallesi Stadı ve Spor Tesisi

Büyükçekmece Belediyesi’nin, Kumburgaz mahallesindeki 11.000 m² büyüklüğe sahip arsası için üretilen fikir projesi, bulunduğu mahalleye hizmet etmesi planlanan küçük ölçekli bir spor kompleksi olarak tasarlandı. Arazi, kuzeyinde ve batısındaki yeşil alan ile güney ve doğusundaki konut alanları arasındaki geçiş noktasında bulunmakta. Kamusallığın arttırılması ve farklı kamusal kullanımları bir araya getirme çabası, bu projede de bir çıkış noktası oldu.
Arsanın doğusunda yer alan kısa kenarında mahalleye terk edilen kentsel boşluk ile basketbol ve jimnastik salonuna gelenleri karşılayan küçük bir meydan yaratıldı. Aynı zamanda mahalleli gençler için kaykay ve toplanma alanı olan bu meydan, spor tesisi ve mahalle arasında davetkar bir geçiş alanı olarak işlev görür. Amfi ve tribün sayesinde park kullanıcısı spor eylemine katılırken, mahalle kullanıcısı da söz konusu meydan ve zemin kattaki kafe ile spora davet edilmeye çalışılmıştır.
Tesisin mimari dilinde dikey ve dar elemanlar belirleyici bir karakter yaratmak üzere kullanıldı. Basketbol sahasında ince ve uzun açıklıklar içeriye gün ışığını alırken, fuaye girişinde kapıyı vurgulamak için bu açıklıklar genişletildi. Futbol sahasının mahalle ile iletişimde olan iki kenarına yerleştirilen ve yapıya karakterini kazandıran sık aralıklarla dizilmiş dikey reflektif metal elemanlar, spor tesisini bulunduğu bağlamın ölçeğine uyum sağlamak ve mahalle dokusuna yaklaşmak için yanılsama yaratan şeffaf bir perde görevi görmekte.

Proje Yeri:

İstanbul

Proje Yılı:

2017

Proje Alanı:

30000 m2